List of Members

Members render decisions on refugee claims and appeals, admissibility hearings, detention reviews and immigration appeals.

Please note that this list is updated periodically and may not reflect recent changes.

Refugee Protection Division

Roula Eatrides, Deputy Chairperson

John Szekula, Acting Assistant Deputy Chairperson, Eastern Region

Karin Michnick, Assistant Deputy Chairperson, Western Region

Eastern Region

  • Atallah, Sherif
  • Bardin, Anne
  • Benovoy, Jason
  • Blanchard, Johanne
  • Boissonneault, Christian
  • Colin, Michel
  • Coté, Maude
  • Daigle, Mélanie
  • Dortelus, Harry
  • Doutre, Linda
  • Dubé, Dany
  • Francoeur, Virginie
  • Gauthier, Lyne
  • Gullickson, Jeffrey Brian
  • Houle, Linda
  • Jacques, Darin
  • Langelier, Michelle
  • Lemieux, Patrick
  • Lopez-Sanso, David
  • Moreno, Gloria
  • Morin, Julie
  • Nolin, Nicolas
  • Parker, Linda
  • Pham, Hai-Yen
  • Ramacieri, Donna
  • Ramsay, François
  • Saint-Fleur, Love
  • Schoepfer, Jacqueline
  • Smith, Conor
  • Sokolyk, Diane
  • Yaacov, Marie-Claude

Central Region

  • Alidina, Shamshuddin
  • Bafaro, Robert
  • Bardai, Sheliza
  • Bobkin, Erin
  • Bousfield, Joel
  • Campana, Vania
  • Campbell, James
  • Carty, Maureen
  • Charow, Sarah
  • Cohen, Gregory
  • Colle, Larry
  • Dalrymple, Joseph
  • Dookun, Michelle
  • Eberhard, Julaine
  • Figg, Lois
  • Foreman, Kimberley
  • Forsey, Dian
  • Fox, Dorothy
  • Genjaga, Kristina
  • Gibbs, Carol-Ann
  • Green, Alesha
  • Greenside, Patricia
  • Griffith, George
  • Hogarth, Marlene
  • Holloway, Chad
  • Jackson, Ruth
  • Kaderali, Zahra
  • Kawun, Walter
  • Khamsi, Khamissa
  • Kivlichan, John
  • Kotovych, Roman
  • Kushner, Jeffrey
  • Lee, Monica
  • Lloyd, Brenda
  • Lloyd, Christine
  • MacLennan, Kevin
  • Marcovitch, Daniel
  • Mashkuri, Sudabeh
  • Maziarz, Teresa
  • McColl, Alysha
  • McKeown, Daniel
  • McMonagle, Ethan
  • Mekhael, Randa
  • Metz, Elaree
  • Moc, Marcela
  • Morgan, Sarah
  • Murata, Jessica
  • Oh, Matthew
  • Pearson, Heather
  • Pike, Katrina
  • Pollock, Jennifer
  • Popatia, Berzoor
  • Prowse, Joshua
  • Rico, Ana
  • Riley, Robert
  • Roche, Patrick
  • Rose, Meredith
  • Rozenszajn, Yonathan
  • Ruthven, Cameron
  • Shaffer, Ashley
  • Shepherd, Harold
  • Singh, Inderpreet
  • Somers, Michael George
  • Stocks, Namiji
  • Thompson, Sybil
  • Vega, Maria
  • Volpentesta, Berto
  • Wakim, Mary Martin
  • Wasserman, Jaclyn
  • Willard, Diana
  • Wittenberg, Claire
  • Woodworth, Jennifer
  • Young, David

Western Region

  • Adhopia, Preeti
  • Azmudeh, Negar
  • Bruin, Lucinda
  • Chan, Becky
  • Chartier, Melanie
  • Cryer, Douglas
  • Cundal, Kerry
  • Davidson, Jesse
  • Fox, Michal
  • Molgat, Miryam
  • Prowse, Chad
  • Puddicombe, Warren
  • Rempel, Geoff
  • Schmalzbauer, Jodie
  • Tock, Zonia
  • Yamauchi, Ron

Ottawa

  • Marie-Andrée Lalonde (Legacy Task Force)
  • Diane Tinker (Legacy Task Force)
  • Heidi Sprung (Legacy Task Force)
Refugee Appeal Division

Paula Thompson, Deputy Chairperson

Laura Brittain, Acting Assistant Deputy Chairperson, Ottawa

Elaine Doyle, Acting Assistant Deputy Chairperson, Eastern Region

Philippe Rabot, Acting Assistant Deputy Chairperson, Eastern Region

Angus Grant, Acting Assistant Deputy Chairperson, Central Region

Paula Faber, Acting Assistant Deputy Chairperson, Western Region

Eastern Region

  • Al-Salem, Rouba
  • Bissonnette, Alain
  • Brown, Susan
  • Colin, Michel
  • Connat, Agnès
  • Corry, Julie
  • Côté, Marie-Louise
  • Cox, Robert
  • de Andrade, Maria
  • Doyle, Elaine
  • Durocher, Martine
  • Gauthier, Charles
  • Guerrier, Guerlain
  • Jedid, Toni
  • Jobin, Michel
  • Lamani, Mokhtar
  • Leduc, Normand
  • Lefebvre, Jolyane
  • McLeod, Miriam
  • O'Connor, Patricia
  • Parizeau, Isabelle
  • Pickel, Jo-Anne Darlene
  • Plouffe-Malette, Kristine
  • Przybytkowski, Zofia Maria
  • Rabot, Philippe
  • Revil, Anne
  • Roberts, Ayanna
  • Saint-Fleur, Love
  • Sheitoyah, Richard
  • Suciu, Bianca Eleonora
  • Tétreault, Anne-Thierrie
  • Thibault, Marie-Lyne
  • Wolpert, Max

Central Region

  • Anderson, Colin (Part-time)
  • Andrews, Tanya
  • Bebbington, Robert J.
  • Bobkin, Erin
  • Bousfield, Joel
  • Braden, cheryl
  • Brittain, Laura
  • Card, Thomas
  • Carter-Whitney, Maureen (Part-time)
  • Cheung, Teresa Tak Yan
  • Cohen, Gregory
  • Cragg-Gore, Sasha
  • Erauw, Gregg
  • Fiorino, Pasquale A.
  • Foreman, Kimberley
  • Gamble, Lauren
  • Goff, Dechen
  • Grant, Angus
  • Harrison, Christopher
  • Hart, Linda
  • Houde, Christine
  • Kaufman, Neil
  • Kondo, Victoria (Part-time)
  • Krajcovic, Linda
  • Lee, Monica
  • Lourenco, Jessica
  • Marcinkiewicz, Christopher
  • Maxwell, Caitlin
  • McGovern, Karen
  • Mohan, Dilani
  • Morris, David
  • Oh, Matthew
  • Lowe, David J.
  • Pay, Cynthia
  • Pollock, Jennifer
  • Qadeer, Nadra
  • Qureshi, Kiran (Part-time)
  • Ratnayake, Devika (Part-time)
  • Richards II, Joseph
  • Rose, Elana
  • Russel, Tiisetso
  • Seyan, Ravninder
  • Shepherd, Harold
  • Singh, Inderpreet
  • Sloan, James
  • Thompson, Sybil
  • Wallace, Karen
  • Wyger, Joseph (Part-time)
  • Wyse, Anna

Western Region

  • Kingma, Maryanne (Calgary)
  • Tucci, Daniel
  • Aggarwala, Rita (Part-time) (Calgary)
  • Broad, Patricia
  • Faber, Paula
  • Fortney, Douglas
  • Gardiner, Michael (Part-time)
  • Liberman, Ron
  • Polowek, Kim (Part-time)
  • Vermette, Derek (Calgary)

Ottawa

  • Arnott, Pamela
  • Aubin, Pascale
  • Brittain, Laura
  • Goulard, Guy (Part-time)
  • Harrison Baird, Christina
  • Helis, John
  • Henri, Murielle
  • Kennedy, Alison
  • Ladouceur, Nicole (Part-time)
  • Lewis, Delia
  • McDermott, Charles (Part-time)
  • Pachkowski, Desiree
  • Sadek, Jillan
  • Schwarz, Madeleine
  • Thompson, Paula
  • Tremblay, Tammy
  • Verma, Veena
Immigration Division

Alice Tang, Acting Deputy Chairperson

Isabelle Germain, Assistant Deputy Chairperson

Neil Willard, Assistant Deputy Chairperson

Eastern Region

  • Louis Dubé
  • Yves Dumoulin
  • François Milo
  • Stéphane Morin
  • Marisa Musto
  • Marie-Lyne Thibault
  • Dianne L. Tordorf

Central Region

  • Harry Adamidis
  • Aminata Barry
  • Ama Beecham
  • Valerie Currie
  • Lori Del Duca
  • Karen Greenwood
  • Karina Henrique
  • Mary Heyes
  • Susy Kim
  • Iris Kohler
  • Jessica Lourenço
  • Christopher Marcinkiewicz
  • Jean-Marc McCabe
  • Madona Mokbel
  • Maya Nathwani
  • Alicia Seifert
  • Ravi Seyan
  • Ron Stratigopoulos

Western Region

  • Trent Cook
  • Leeann King
  • Laura Ko
  • Michael McPhalen
  • Geoff Rempel
  • Marc Tessler
Immigration Appeal Division

Suzanne Gilbert, Deputy Chairperson

Caroline Labranche, Assistant Deputy Chairperson, Eastern Region

Gabriel Clermont-Daigneault, Acting Assistant Deputy Chairperson, Central Region

Linda Taylor, Assistant Deputy Chairperson, Western Region

Eastern Region

  • Alary, Suzanne
  • Aronoff, Edward E.
  • Basmajian, Haig
  • Cordisco, Philippe
  • Féquière, Linda
  • Labranche, Caroline
  • Lafleur, Annie
  • Lopez Sanso, David
  • Raymond, Mélanie
  • Stanners, Roxane
  • Vachon, Roxane

Central Region

  • Bulmer, Krista
  • Clermont-Daigneault, G.
  • Dickenson, Kirk
  • Dolin, Benjamin (Ottawa)
  • Garrow, Bruce (Part-time)
  • Gaudet, Catherine
  • Geer, Dreeni
  • Gilbert, Suzanne
  • Jung, Alice
  • Kirkpatrick, Maureen
  • Knapton, Juliet (Ottawa)
  • Mercer, Malcolm (Part-time)
  • Mia, Ziyaad
  • Mutch, Stuart
  • Osunde, Isoken
  • Poole, Andrea G. (Part-time)
  • Richards, Lloyd
  • Sergong, Tsering
  • Treksler, Nicole
  • Wagner, Julie
  • Zanfir, Veronica

Western Region

  • Kingma, Maryanne (Calgary)
  • Tucci, Daniel
  • Anselm, Annette
  • Belloc-Pinder, Leslie (Part-time)
  • Boer, Judith
  • Brennan, Jody
  • Costantino, Craig
  • Cunningham, Lynne (Calgary)
  • Ferrari, Mark (Part-time)
  • Mattu, Kashi
  • Pemberton, F. George
  • Pinto, Stephanie (Calgary)
  • Taylor, Linda