Members

Members render decisions on refugee claims and appeals, admissibility hearings, detention reviews and immigration appeals.

List of Members (May 2017)

Please note that this list is updated periodically and may not reflect recent changes.

Refugee Protection Division

  • Sylvia Cox-Duquette, Deputy Chairperson
  • Ginette Grenier, Assistant Deputy Chairperson, Eastern Region
  • Karin Michnick, Assistant Deputy Chairperson, Western Region
  • Thomas Vulpe, Assistant Deputy Chairperson, Central Region

Eastern Region

  • Serge Arsenault
  • Sherif Atallah
  • Anne Bardin
  • Joanne Blanchard
  • Christian Boissonneault
  • Michel Colin
  • Maude Côté
  • Mélanie Daigle
  • Harry Dortelus
  • Linda Doutre
  • Dany Dubé
  • Jeffrey Brian Gullickson
  • Michael Hamelin
  • Linda Houle
  • Darin Jacques
  • Jacqueline La
  • Michelle Langelier
  • Annie Lemaine
  • Patrick Lemieux
  • Julie Morin
  • Nicolas Nolin
  • Linda Parker
  • Olivier Perreault
  • Hai-Yen Pham
  • Donna Ramacieri
  • François Ramsay
  • Mélanie Raymond
  • Paule Robitaille
  • Sophie Roy
  • Love Saint-Fleur
  • Jacqueline Schoepfer
  • Marie-Lyne Thibault

Central Region

  • Shamshuddin Alidina
  • Tanya Andrews
  • Robert Bafaro
  • Matthew Beatty
  • Erin Bobkin
  • Kevin Boothroyd
  • Louis Bourgon
  • Joel Bousfield
  • Laura Brittain
  • Coralie Buttigieg
  • Vania Campana
  • James Campbell
  • Thomas Card
  • Maureen Carty
  • Natalka Cassano
  • Julaine Eberhard
  • Robert Gibson
  • Gabriel Clermont-Daigneault
  • Gregory Cohen
  • Kathryn Cowman
  • Hilda Cukavac
  • Joseph Dalrymple
  • Jennifer Daubney
  • Michelle Dookun
  • Nada Doljac
  • Lois Figg
  • Kimberley Foreman
  • Lauren Gamble
  • Catherine Gaudet
  • Kristina Genjaga
  • Carol-Ann Gibbs
  • Dechen Goff
  • Alesha Green
  • Linda Hart
  • Marlene Hogarth
  • Chad Holloway
  • Joel Hill
  • Alice Jung
  • Zahra Kaderali
  • Alison Kennedy
  • Khamissa Khamsi
  • John Kivlichan
  • Roman Kotovych
  • Jeffrey Kushner
  • Monica Lee
  • Stefanie Ligori
  • Brenda Lloyd
  • Christine Lloyd
  • Daniel Marcovitch
  • Teresa Maziarz
  • Alysha McColl
  • Daniel McKeown
  • Karen McMillan
  • Ethan McMonagle
  • Randa Mekhael
  • Ellaree Metz
  • Marcela Moc
  • Sarah Morgan
  • Jessica Murata
  • Matthew Oh
  • Isoken Osunde
  • Heather Pearson
  • Katrina Pike
  • Berzoor Popatia
  • Nadra Qadeer
  • James Railton
  • Robert Riley
  • Patrick Roche
  • Yonatan Rozenszajn
  • Michael Rusek
  • Faraz Sarwat
  • Ravninder Seyan
  • Harold Shepherd
  • Ronnie Shore
  • Inderpreet Singh
  • Catherine Smith
  • Michael George Somers
  • Namiji Stocks
  • Diane Tinker
  • Rabindranath Tiwari
  • Maria Vega
  • Berto Volpentesta
  • Julie Wagner
  • Mary Martin Wakim
  • Jaclyn Wasserman
  • Diana Willard
  • Claire Wittenberg
  • Jennifer Woodworth
  • David Young
  • James Yousif

Western Region

  • Preeti Adhopia
  • Lucinda Bruin
  • Melanie Chartier
  • Douglas Cryer
  • Jesse Davidson
  • Paulah Dauns
  • Lisa Rae Devries
  • Paula Faber
  • Michal Fox
  • Carolyn McCool
  • Miryam Molgat
  • Kurt Neuenfeldt
  • Chad Prowse
  • Jodie Schmalzbauer
  • Daniel Tucci
  • Ron Yamauchi

Refugee Appeal Division

  • Ken Sandhu, Deputy Chairperson
  • Normand Leduc, Acting Assistant Deputy Chairperson, Eastern Region
  • Paula Thompson, Office of the Assistant Deputy Chairperson, Eastern Region (Ottawa)
  • Deborah Morrish, Assistant Deputy Chairperson, Central Region
  • Douglas Fortney, Assistant Deputy Chairperson, Western Region

Eastern Region

  • Julie Corry
  • Marie-Louise Côté
  • Roxanne Cyr
  • Maria De Andrade
  • Caron George
  • Christina Harrison Baird (Ottawa)
  • Patricia O'Connor
  • Marie-Claude Roberge (Ottawa)
  • Paule Robitaille
  • Veena Verma

Central Region

  • Kenneth Atkinson
  • Robert J. Bebbington
  • Laura Brittain
  • Gregg Erauw
  • Léonard Favreau
  • Pasquale A. Fiorino
  • Robert S. Garner
  • Dechen Goff
  • Linda Hart
  • David J. Lowe
  • Cynthia Pay
  • Michele Pettinella
  • Anthony Peter da Silva

Western Region

  • Patricia Broad
  • Rena Dhir
  • Philip MacAulay

Immigration Division

  • Susan Bibeau, Deputy Chairperson
  • Isabelle Germain, Assistant Deputy Chairperson
  • Neil Willard, Assistant Deputy Chairperson
  • Alice Tang, Assistant Deputy Chairperson

Eastern Region

  • Louis Dubé
  • Yves Dumoulin
  • François Milo
  • Stéphane Morin
  • Marisa Musto
  • Marie-Lyne Thibault
  • Dianne L. Tordorf

Central Region

  • Harry Adamidis
  • Aminata Barry
  • Ama Beecham
  • Valerie Currie
  • Lori Del Duca
  • Karen Greenwood
  • Karina Henrique
  • Mary Heyes
  • Susy Kim
  • Iris Kohler
  • Andrew Laut
  • Jessica Lourenço
  • Christopher Marcinkiewicz
  • Jean-Marc McCabe
  • Madona Mokbel
  • Maya Nathwani
  • Alicia Seifert
  • Ravi Seyan
  • Ron Stratigopoulos

Western Region

  • Trent Cook
  • Leeann King
  • Laura Ko
  • Michael McPhalen
  • Geoff Rempel
  • Marc Tessler

Immigration Appeal Division

  • Paul Aterman, Deputy Chairperson
  • Elaine Doyle, Office of the Assistant Deputy Chairperson, Eastern Region
  • Michael McCaffrey, Office of the Assistant Deputy Chairperson, Central Region
  • Maryanne Kingma, Assistant Deputy Chairperson, Western Region

Eastern Region

  • Suzanne Alary
  • Edward E Aronoff
  • Haig Basmajian
  • Mark Chernin
  • Philippe Cordisco
  • Caroline Labranche
  • Mélanie Raymond
  • Roxane Stanners
  • Marilyne Trudeau

Central Region

  • Teresa Tak Yan Cheung
  • Gabriel Clermont-Daigneault
  • Kirk Dickenson
  • Benjamin Dolin (Ottawa)
  • Kevin Fainbloom
  • Catherine Gaudet
  • Suzanne Gilbert
  • Alice Jung
  • Ziyaad Mia
  • Stuart Mutch
  • Vandana Patel
  • Lloyd Richards
  • Julie Ryan (Ottawa)
  • Marian Sami
  • Michael Sterlin
  • Julie Wagner
  • Veronica Zanfir

Western Region

  • Larry Campbell
  • Craig Costantino
  • Lynne P. Cunningham (Calgary)
  • Kashi Mattu
  • George Pemberton
  • Sterling Sunley
  • Roxane Vachon